Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
05.10.2008 14:21 - Стара Загора – град с история от 8000 години! Честит празник - 5 октомври!
Автор: avangardi Категория: Регионални   
Прочетен: 2869 Коментари: 2 Гласове:
0

Последна промяна: 05.10.2008 15:11


Стара Загора – град с история от 8000 години! 

image 
Стара Загора...
град на правите улици, липите и поетите
 
image

Стара Загора е град над града - хилядолетна и млада, неповторима със спокойната зеленина на правите си улици и античните руини, запазени под тях. История от 8000 години и богато културно наследство, съхранено за днешните и бъдещите дни - това е миналото, ако ви вълнува всички музеи са отворени за вас. А атмосферата на настоящето са оживените улици, модерните сгради, усмивките по лицата на хората. Градът и околностите ще ви предложат още интересен културен живот, опера, театър, художествени галерии, възможности за отдих и спорт, топли минерални извори, незабравими разходки сред природата ..

image ------------------------------------------------------------
Кратка история

Стара Загора е град с дълголетна история. Благоприятните природо-географски условия на района са причина за възникването на многобройни праисторически поселения още през дълбоката древност. Свидетелство за това са повече от 100 селищни могили с датировка VІ – ІІІ хил.пр.Хр. намиращи се  на територията на общината. Берекетската селищна могила е средище на най-голямото праисторическо поселение в България. На това място е имало живот от ранния неолит (VІ хил.пр.Хр.) до Средновековието (ХІІ в.). В местността “Мечи кладенец”, на 8 км северозападно от Стара Загора, са открити най-старите медни рудници в Европа (V хил.пр.Хр.). От проучените 11 рудника е било добивано огромно за времето си количество медна руда.

В чертите на съвременния град се намира праисторическо селище от времето на неолита. Откритите останки на две жилища са най-добре запазените в Европа и с най-богат инвентар (VІ хил.пр.Хр.).

Имената, с които Стара Загора е била назовавана, са свидетелство за нейната многовековна история. Всяко едно от тях се свързва с различна епоха от развитието на града.



Августа Траяна

 

image Августа Траяна е основана около 106 - 107 г. от римския император Марк Улпий Траян (98 - 117 г.). "Преблестящият град на траянците" е втори по значимост в провинция Тракия след Филипопол през ІІ - ІV в. Заема площ от 385 дка и е добре укрепен. Ползва се със статут на автономен град от полисен тип (град-държава). От император Марк Аврелий (161-180 г.) до император Галиен (253 - 268 г.) има право да сече собствени бронзови монети, които са в обръщение почти на целия Балкански полуостров.

 

 
Берое

В периода ІV – VІІ в. градът носи името Берое. Той е активно средище на ранното християнство и седалище на архиепископия.

 
Иринополис

Наречен е така в чест на византийската императрица Ирина, която през 784 г. посещава града.

 
Верея
След 812 г. градът влиза в пределите на българската държава под името Верея.
 
Боруй

 

image През ХІІ - ХІІІ век градът носи името Боруй и е административен център в погранична зона на България и Византия. От началото на този период датират едни от най-забележителните паметници на средновековната каменна пластика в България - пет каменни релефа с изображения на животни. Един от тях, лъвица с лъвче, става символ на Стара Загора.

 

 
Ески Загра

През 1364 г. средновековният град е завладян от турците, които го наричат Ески Загра (Стара Загора). През Възраждането той се превръща във важен занаятчийски,  търговски и просветен център. 

 
Железник

С това име през 50-те години на ХІХ в. старозагорци се опитват да заменят турското Ески Загра.

 
Стара Загора

През 1871 г. на църковния събор в Цариград  е учредена Старозагорска епархия, а в последствие градът приема сегашното си име Стара Загора.

19/31 юли 1877 г. е съдбоносна дата в историята на града. Край Стара Загора става първият голям сблъсък между двете воюващи армии в Руско-турската освободителна война. Генерал Гурко оставя малък отряд под командването на майор Раух да брани новоосвободена Стара Загора. Срещу него турското командване изпраща многохилядната армия на Сюлейман паша. Българските опълченци и руските войски показват безпримерен героизъм, но са принудени да отстъпят под натиска на многобройния противник. При тази битка градът е опожарен и сринат до основи. Единствената оцеляла обществена сграда е Ески джамия. Избити и безследно изчезнали са над 14 500 души мирно население. Многобройни са паметниците, които признателното население издига в памет на своите освободители.    

5 октомври 1879 г. Възстановяването на Стара Загора започва веднага след освобождението на България. На 5 октомври 1879 г. княз Алеко Богороди полага символичния основен камък. Възстановяването се извършва по предварително изготвена планировка от чешкия техник Лубор Байер. Стара Загора се превръща в първия следосвобожденски град с модерен облик - с широки и прави улици, големи площади.


------------------------------------------------------------------------

Стара Загора – град с история от 8000 години

Обектите, включени в този маршрут, ще Ви запознаят с историята на града от далечната епоха на Неолита  до края на ХІХ век. 

 
Римската империя по българските земи

Августа Траяна е един от най-големите и красиви градове в Тракия през ІІ – ІІІ век. Изживява своя най-голям разцвет по времето на Марк Аврелий и през управлението на императорската династия на Северите. Тогава се извършва строителството на монументални обществени сгради като храмове, базилики, театрална сграда, терми, тържища. Своите “звездни “ мигове достигат религиозният живот, културата, изкуствата, спортът и гладиаторските борби. Днес сред руините на античния театър отново можете да бъдете зрители на спектаклите на Старозагорската опера.

 
Руско – турската освободителна война

Боевете край Стара Загора са решителни за Руско-турската освободителна война. На 31 юли 1877 г. е най-ожесточената битка, при която защитниците на града са атакувани от 15-хилядна турска войска. Стара Загора е опожарена и срината до основи. Малък мавзолей, построен през 1910 г., е издигнат на мястото, където са положени телата на жертвите, дадени от мирното население при завземането на града. През 1912 г., в чест на 35-годишнината от боевете, е изградена камбанарията при храм-паметника “Света Троица”. Тук са избити 2 500 души, потърсили последно убежище зад стените на църквата.

 

Многобройни са паметниците, които признателното население издига в памет на своите освободители:

  • Паметник на ІІІ-та опълченска дружина и подполковник П. П. Калитин – издигнат на мястото, където на 31 юли 1877 г. е станала най-ожесточената битка за спасяване на Самарското знаме.
  • Паметник на защитниците на Стара Загора в парк “5-ти октомври” – издигнат по случай 25-годишнината от боя за Стара Загора.
  • Паметник на загиналите българи и руси в старозагорския и джурналийския бой (по пътя за с. Калитиново) – паметникът е построен със средства от Русия и е открит тържествено на 26 юли 1881 г.
  • Паметник на подполковник П. П. Калитин – в околностите на с. Дълбоки
  • Паметник на жертвите от Руско-турската освободителна война, издигнат на Въльов рът край с. Сладък кладенец.
 
Изкуството през вековете
 
Пазители на българския дух
 
Зелената магия на града

Голямото богатство на града са зелените му улици и обширните паркове и градини. Истинско удоволствие ще  ви достави разходката по една от най-красивите улици на града – бул. “Митрополит Методий Кусев”, която започва на юг от Станционната градина и завършва на север до Аязмото. Тук ще видите красивата сграда на театъра, останките на античния град, ще усетите прохладата на  алеята с водните огледала.

 
Стара Загора - град на поетите, художниците, правите улици и липите

Бъдете гости на града през Празниците на  липите, които се провеждат  в средата на месец юни за да усетите настроението и аромата на цъфналите липови дървета. Музика, културни прояви и възможности за много забавления ви предлагат празничните дни.

Стара Загора е град с културни традиции и впечатляващ брой поети, писатели, художници, музиканти, артисти. Ако изкуството ви вълнува посетете къщата на поета Гео Милев и Художествената галерия, запознайте се с културния афиш на града.

В региона

Община Стара Загора се намира в непосредствена близост до утвърдени туристически дестинации като Национален парк “Централен Балкан”, Природен парк “Българка”, Долината на розите и тракийските царе. В региона се намират значими обекти от  културно-историческото наследство на България:

  • Казанлъшката тракийска гробница, паметник на ЮНЕСКО
  • Храм-паметник Шипка, издигнат на едноименния старопланински връх
  • Храм-паметник “Рождество Христово” в с. Шипка
  • Мъглижки манастир “Св. Николай Чудотворец”, основан през ХІІ век
  • Къща-музей “Пейо К. Яворов” в град Чирпан

Разстоянието от Стара Загора до Казанлък е 36 км, а до Мъглиж - 30 км. Чирпан отстои на 39 км.

По-големи са разстоянията от Стара Загора до тракийското скално светилище Перперикон край Кърджали и средновековната столица на България Велико Търново - 120 км. Трявна и Етнаграфския музей на открито "Етъра" в Габрово отстоят на 80 км. До красивите подбалкански градчета Калофер, Карлово и Сопот се достига за час и половина. За същото време се пътува до Сливен и природния парк “Сините камъни”. Любителите на ски могат да стигнат за 3 часа до Пампорово и Чепеларе в Родопите или за по-малко от час 2 часа до Бузлуджа, Узана или Сините камъни в Стара планина.

-----------------------------------------------------------------------------------------


Тагове:   град,   октомври,


Гласувай:
0



1. iliada - ЧЕСТИТ ПРАЗНИК СТАРА ЗАГОРА!
05.10.2008 15:46
СТАРОЗАГОРЦИ -към най-красивата роза подарена Ви за празника ,се присъединявам и аз с моето скромно пожелание ,градът Ви така прексен и любим ,да расте и се развива !ДА ПРЕБЪДЕ !
БЪДЕТЕ ЧЕСТИТИ !
цитирай
2. avangardi - iliada, Благодаря ти от сърце,
05.10.2008 18:12
от името на моите съграждани, от името на мая прекрасен град!
Само когато много обичаме и милеем за родното огнище, когато сме единни и заинтересовани от съдбата на нашите преминали през вековете с историята си градове - те ще пребъдат.
Плевен и Стара Загора, както и техните достойни граждани са доказали, че могат да е борят на живот и смърт за утрешното светло бъдеще, оставяюки дълбока диря в историта на славната ни Родина.
Хилядократно честити и нашите приятели!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: avangardi
Категория: Изкуство
Прочетен: 8329112
Постинги: 1980
Коментари: 10405
Гласове: 95875
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930